ГІМНАЗІЯ

ІМ. В.Ф. ЗАБОТІНА

 

stop

nation patriot

 

klasna ocinka

samovryad

 

 

prof

 

 

 

ЗНАЮ СВОЮ ВУЛИЦЮ, СВІЙ МІКРОРАЙОН

Управління освіти Херсонської міської ради
Методичний кабінет при управлінні освіти
Конспект першого уроку в 5 клас 

ЗНАЮ СВОЮ ВУЛИЦЮ, СВІЙ МІКРОРАЙОН 

Урок підготували:
класні керівники 5 – Б та 5 – В кл.
Петриченко І.В.,Хелстовська О.О.
Херсонської гімназії № 3
Херсонської міської ради
Дата: 01.09.2013р.
Клас: 5 – Б, В

Тема уроку:

Знаю свою вулицю, свій мікрорайон

Мета уроку:

     формувати у дітей уявлення про свій мікрорайон, вулицю, на якій вони мешкають, нагадати про визначні місця та пам’ятки архітектури, подати короткі відомості про поважних людей, які живуть та діють поруч;

- розвивати вміння бачити красу навколо себе, посилювати бажання зробити та зберегти мікрорайон, вулицю, будинок чистим та привабливим;

- виховувати любов до звичних оку рідних куточків;

- привчати учнів брати на себе відповідальність за стан і подальше існування навколишнього середовища.

 

Обладнання:

плакат із символікою Херсона та Херсонської області, мультимедійна презентація до уроку, музичний супровід.

 Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Слова-привітання вчителя учням та батькам з нагоди початку нового навчального року

   - Любі діти та шановні батьки! Вітаємо вас з початком нового навчального року. Бажаємо, щоб він був для вас вдалим та успішним, багатим на звершення та досягнення. Зичимо міцного здоров’я, натхнення, терпіння. Будьте витриманими, цілеспрямованими та послідовними – і вам підкоряться численні таємниці цього світу. А допоможуть вам у цьому вчителі-предметники, класний керівник і, звичайно, батьки, на підтримку й допомогу яких ми щиро сподіваємося. (Слайд 1) 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

-  Перший наш урок присвячений нашому місту, адже в цьому році Херсон святкуватиме своє 235-тиріччя.  (Слайд 2, кліп про Херсон)

На високому правому березі Дніпра відкритий щедрому південному сонцю, вітровіям безмежної Таврії і сосновим запахам древньої Гілеї, за 36 кілометрів до впадіння третьої за величиною європейської ріки в Дніпро-Бузький лиман Чорного моря амфітеатром розмістився Херсон. Його ще називають "містом на семи вітрах", а також столицею Нижнього Дніпра, південною Пальмірою.  (Слайд 3)

Наскільки добре ми знаємо своє місто?

Чи володіємо інформацією на честь кого названа вулиця, вздовж якої розташовано наш будинок?

Чи є люди в нашому мікрорайоні, якими пишається вся Україна?

На ці всі питання спробуємо сьогодні знайти відповідь разом… 

ІV. Опрацювання теми уроку

 Історія створення міста Херсон

Коротке повідомлення учня:

-  Сьогодні мало хто з нас може уявити собі місто без звичного транспорту, телевізійної башти, великих ринкових містечок, сучасних дошкільних, навчальних, медичних та культурних закладів. Навіть наші батьки, бабусі та дідусі, корінні мешканці Херсону, не пам’ятають земляних укріплень біля відомого всім кінотеатру «Ювілейний», перших гімназій, старої пожежної каланчі, серйозних спроб освоєння Карантинного острова. А про те, яким було наше місто сто – двісті років тому взагалі можуть судити лишень історики, захоплені херсонською старовиною. У далекому минулому Херсон зовсім не був схожий на вже звичне нам рідне місто.  (Слайд 4)

Відомо, що Херсон був заснований у 1778 році, як фортеця і верф Російської імперії, яка одразу здобула титул колиски Чорноморського флоту. Ось як про наше місто після відвідин у 1782 році захоплено писав поет, член Російської академії Іван Хемніцер: "...Херсон справжнє Диво. Уявити не можна, щоб в три роки стільки зробити можна було. Уяви собі відкритий степ, де ні прутика, не тільки будинку знайти не можна було. Тепер фортеця, і фортеця важлива, така, наприклад, які з кращих ми в Нідерландах бачили".

Фронтальне опитування п’ятикласників:

- А чому наше місто має таку назву? Що вам про це відомо?

(А тому що назване місто на честь Херсонеса Таврійського, заснованого у V ст. біля сучасного Севастополя. Із грецької мови "xersonesos" означає "півострів". Омитий водами Дніпра і його притоки Кошової, Херсон і справді схожий на півострівну підкову. Підкову щастя!)

 - Що вам відомо про створення Херсона? Коли і ким було засноване наше місто?

(Місто Херсон з’явилося завдяки реалізації наказу Катерини ІІ від 18 червня 1778 року. Через чотири місяці були закладені верф, фортеця і перші будинки міста. Головним відповідальним був призначений фаворит імператриці - Г.А. Потьомкін. Херсону судилося стати колискою й першою базою Чорноморського флоту, політичним й економічним центром.)

  Символіка Херсона та Херсонської області  (Слайд 5)

Герб міста

На лазуровому тлі, у формі геральдичного французького щита, у верхній половині розміщена брама Херсонської фортеці. Брама жовто-золотистого кольору символізує гостинність нашого міста, яке завжди відкрите для друзів, а в давні часи служило в’їздом до фортеці. Цей символ притаманний тільки нашому місту і подібного немає.

Нижче під брамою розташовані направлені лапами вниз перехрещені якорі золотистого кольору – торговий та військовий. Наше місто було колискою Чорноморського флоту та провідним у кораблебудуванні.

Нижню частину щита обрамлено зліва дубовою, а справа – лавровою гілками золотисто-зелено-коричневого кольору – символами міцності і слави міста.

Посередині гілок на вензельній розетці написано рік заснування нашого міста – 1778.

Герб обрамлено картушем та увінчано баштовою короною з трьох зубців золотистого кольору, яка означає, що місто Херсон є обласним центром.

Прапор

На білому тлі розташовані три сині смуги, середня смуга вдвоє ширша за крайні, що символізує розгалуження Дніпра на три рукави – Бакай, Рвач та Конка. Посередині прапора зображено герб міста.

   Херсон раніше і сьогодні   (Слайд 6)

Нині наше місто є адміністративним, індустріальним і культурним центром області. Саме тут знаходиться великий вузол автомобільних і залізничних шляхів, тут гніздяться морський та річковий порти на Дніпрі.Херсон поділяється на три райони – Суворовський, Дніпровський та Комсомольський.

Питання до учнів

В якому із трьох районів міста живемо ми з вами? (Комсомольський район, житлоселище «Корабел»)   (Слайд 7)

Раніше на місці нашого мікрорайону знаходився Кошовий острів, місцина, де існували зимівники запорозьких козаків. Згодом це місце стало називатися Карантинним островом. За пропозицією Григорія Потьомкіна тут встигли побудувати митницю, карантинні служби та частину системи каналів для проходу суден. Всі ті, хто прибував до міста морським шляхом, мали перебувати тут на місячному карантині. Після російсько-турецької війни митницю й карантин було перенесено до Очакова. Але життя на острові не припинялося.

У 1806 році тут відкрилася купецька верф торгового суднобудування, в 1822 році відкрито перше підприємство з миття овечої шерсті, а в кінці XIX століття з'являються лісопильні заводи і склади.

1908 р. на Карантинному острові (навпроти сучасного річкового порту) було відкрито яхт-клуб, у приміщенні якого в 70-х роках ХХ ст. був розміщений завод спортивного інвентарю. Приміщення яхт-клубу, збудоване у 1913 р., збереглося дотепер у майже незмінному стані.

З 1912 року А. Е. Вадон почав на острові будівництво суднобудівної верфі.

Вже з 1967 року на території острова почалося будівництво мікрорайону «Корабел».

- Спробуйте перелічити всі вулиці нашого мікрорайону. (проїзд Береговий, вул. Патона, вул. Дорофеєва, вул. Шенгелія…)     (Слайд 8)

- А чи знаєте ви, чому вони називаються саме так, а не інакше, чиї імена їм присвоєні?

Наші вулиці

Проїзд Береговий  (Слайд 9)

Територія мікрорайону активно розширялася: засипалися прилеглі до острова заводі та плавні, заливалися перші фундаменти, зводилися будівлі, закладалися дороги та проїзні частини. Саме через те, що найвіддаленіший проїзд вздовж будинків розмістився якнайближче до річки, її берега, він і отримав назву Береговий. 

Вулиця Шенгелія (Слайд 10)  

Ім’ям командира батальйону 1038-го стрілецького полку славетної 295-ї Херсонської дивізії 3-го Українського фронту названо вулицю Шенгелія. За роки Другої Світової Георгій Давидович яскраво показав, що таке відданість своїй Батьківщині, героїзм, здатність на самопожертву, любов до рідної землі, тому виправдано заслужив звання Героя Радянського Союзу.  

Вулиця Патона (Слайд 11 - 12)

На честь відомого науковця, Євгена Оскаровича, названа вулиця Патона. Завдяки своїм роботам зі статики обладнання та конструювання залізних мостів Євген Патона здобув визнання не тільки в межах нашого міста, держави, а й далеко за кордоном. 

Вулиця Дорофеєва (Слайд 13 – 14 )

Відома багатьом вулиця Дорофеєва носить ім’я славетного полковника, командира 295-ї стрілецької дивізії, який відзначився навесні 1944 року. У березні місяці дивізія під його командуванням форсувала річку Дніпро біля Херсона й захопила плацдарм, а під час звільнення нашого міста нанесла великих збитків німецьким загарбникам. За особисту відвагу

Олександру Петровичу було присвоєне звання Героя Радянського Союзу.

     Основні осередки промисловості

У теперішній час на території Карантинного острова розташовані гіганти української промисловості:

-  ВАТ «Херсонський суднобудівний завод»;

-  ХДЗ «Паллада»;

-  ВАТ «Херсонський судноремонтий завод ім. Куйбишева»;

-  Завод АнтоРус.     (Слайд 15)

Та чільне місце все ж таки належить суднобудівному заводу. Це величезне підприємство було засноване ще в 1951 році. Його продукція – це льодоколи, контейнеровози, пароплави, судна. На території заводу відбудовано біля 300 суден для 26 країн світу.   (Слайд 16)

Найкращим директором вважається В.Ф. Заботін. В роки його керівництва завод був єдиним на півдні України підприємством, що будувало судна на експорт. Завдяки Всеволоду Федоровичу інфраструктура заводу досягла такого розвитку, що стала являти собою державу в державі. На власні кошти ХСЗ спланував будівництво мікрорайону «Корабел» та дав йому життя. На базі підприємства була створена повноцінна система комунального господарства з усіма житловими службами, пожежною охороною, медичною службою, дитячими садками, школами, базами відпочинку.

Заботін розвивав економіку нашого міста та області. Він володів унікальними знаннями й досвідом, вмів ефективно керувати процесами та людьми. На жаль, цієї людини вже немає поряд з нами, але його діяльність не пройшла безслідно для нашого мікрорайону.

З шаною і гордістю наш учбовий заклад носить його ім’я, бере за орієнтир його життєві переконання.

 Видатні постаті нашого мікрорайону

В.Ф. Заботін – не єдина велична постать, життя й діяльність якої тісно пов’язана з мікрорайоном «Корабел». На наших вулицях зростали й виховувалися, працювали відомі нині спортсмени, лікарі, представники банківської справи, політики, освітньої й культурної галузі.   (Слайд 17)

Освітянське й культурне життя нашого району неможливо уявити без Зої Яківни Бережної. Близько 12 років вона працювала заступником директора з учбово-виховної роботи в ООШ N 9. З 1994 року Бережна стала депутатом херсонської міської ради. А з 2012 року гідно виконує обов’язки мера нашого міста, президента жіночого клубу «Ініціатива». Це людина, яка усіляко підтримує численні заходи, акції, що відбуваються не лише у місті, а й у мікрорайоні «Корабел».

Пепель Володимир Петрович - обраний по одномандатному виборчому округу № 13 від Херсонської міської організації Партії регіонів. Член депутатської фракції Партії регіонів. Член постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, благоустрою та інженерної інфраструктури

Черевко Сергій Миколайович – випускник гімназії № 3, заступник міського голови з гуманітарнихпитань.

Не може не викликати захоплення і діяльність родини Петрових, які все своє свідоме життя присвятили школі та учням.   (Слайд 18)

Мешканкою нашого мікрорайону є й відома нині співачка, екссолістка колективу Наталі Могилевської REAL O – Світлана Тарабарова. Зараз юна дівчина займається сольною кар’єрою, успішно гастролює Україною та іншими європейськими країнами, пише музику та пісні.

 Заклади та історико-культурні об’єкти   (Слайд 19)

Хтозна, можливо у майбутньому й ви станете саме тими людьми, якими будуть пишатися не тільки мешканці нашого району, міста, а й громадяни всієї України. Але щоб такими зрости, треба, звичайно, сумлінно й наполегливо вчитися.

У мікрорайоні «Корабел» є три навчальні заклади:

-   гімназія № 3;

-   ЗОШ № 9;

-   ЗОШ № 57.

Крім того, налічується 5 дитячих садочків, поліклініка №3 ім. А. й О. Тропініних.

Щодо історико-культурних об’єктів, то на території мікрорайону є місце пам’яті хлопцям з Карантинного острова, що загинули від рук фашистів, стела слави та пам’ятник трьом безіменним солдатам. Нещодавно був встановлений п’єдистал В.Ф. Заботіна, розбитий невеличкий парк. Саме біля таких місць ми обов’язково повинні бувати, щоб віддати шану тим, хто жив заради щастя й життя інших.

Віруючі можуть відвідати Храм Покрови Пресвятої Богородиці чи церкву УПЦ МП. Саме тут люди лишаються на одинці зі своїми думками, гріхами, шукають сповіді та прощення.

    Дитячі майданчики  (Слайд 20)

‐  А скажіть, де гуртуються наші найменші мешканці?

‐  Де саме вони проводять своє дозвілля?

‐  Чи подобаються вам самим наші дитячі майданчики?

‐  Що вас не влаштовує? Що б ви хотіли змінити? (звернути увагу учнів на безпеку, якість використаних матеріалів, естетичний вигляд)

   Свята мікрорайону  (Слайд 21)

Наше життя не повинно бути сірим. В ньому обов’язково мають бути приємні миті, свята.

-   Чи відбуваються у нашому мікрорайоні якісь заходи, які ви бачили на власні очі?

-   Які з них вже стали традиційними?

-   Які ваші враження?

-   Як ви гадаєте, чи потрібні взагалі якісь святкування?

-   Де саме відбувається більшість заходів?

-   Чи хотіли б ви щось змінити?

-   Які зі свят ви б хотіли святкувати разом з усіма мешканцями нашого мікрорайону?

   Наші оселі     (Слайд 22 – 23)

‐  Чи подобається вам наш район?

‐  А як ви гадаєте, хто слідкує за його станом та виглядом?

‐  Чи роблять щось самі мешканці будинків? Можливо, хтось з власної ініціативи безкоштовно прибирає територію, вирощує квітники? Поділіться власними спостереженнями, враженнями.

‐  Чи зробили ви щось для того, щоб ваша оселя була кращою?

V. Підсумки уроку.

      Гра «Продовжте речення»

1. Наше місто засноване у …році.

2. Місто Херсон налічує три райони: …

3. Мікрорайон «Корабел» належить до … району міста.

4. Заснування мікрорайону пов’язано з ім’ям …

5. Проїзд Береговий названий так через те, що…

6. Євген Оскарович Патон був…

7. Заслуга Георгія Давидовича Шенгелія полягає у …

8. Олександр Петрович Дорофеєв …

9. Перелічите основні осередки промисловості нашого мікрорайону…

10.Видатні постаті нашого району…

11.Назвіть заклади та історико-культурні об’єкти мікрорайону…

12. Свята мешканців …

     Питання до учнів

-  Що для вас означає поняття Батьківщина?

-  Чи можемо ми пишатися своїм містом?

-  Чи можемо ми щось зробити для того, щоб мікрорайон став ще кращим?

 Заключне слово вчителя

На якій би вулиці ви не мешкали, у всіх вас є багато спільного:

-  на кожній вулиці люди працюють для всіх (прибиральники вранці метуть дороги, продавці працюють у крамницях тощо);

-  мешкають люди різних національностей, разом працюють, допомагають один одному;

-  більшість людей береже і охороняє природу і свій будинок.

Проте є проблеми, які полягають у безвідповідальності як дорослих так і дітей по відношенню до власного будинку, вулиці.

Звичайно, ви ще маленькі. Та все одно можете зробити свій власний вклад у розвиток нашого району та міста вцілому.

Звичайно, на цьому ми розмову не закінчуємо. В нас ще буде багато годин спілкування, присвячених нашому місту.

Бажаємо вам всього найкращого!